Agrárközélet

A haszonbérleti díjak országos átlaga 2017 első felében: 56 903 Ft/ha

Agrofórum Online

Tovább drágultak a termőföldek az év első hat hónapjában tavalyhoz képest - derül ki a győri székhelyű Agrotax Kft. felméréséből.

Az online termőföld értékeléssel foglalkozó cég adatai szerint 2017 első felében egy hektárnyi szántóterület átlagosan 1 millió 428 ezer forint volt, amely közel tíz százalékkal magasabb az előző évi átlagárnál. A növekedés mindegyik régióban megfigyelhető volt, a legnagyobb az alföldi régiókban, míg a legkisebb változás a Nyugat-Dunántúlon és Közép-Magyarországon volt.

gyümölcsösök hektáronkénti átlagára az idei év első felében 1 millió 531 ezer forint volt, 85 ezer forinttal magasabb, mint 2016-ban. A hektáronkénti átlagár a Közép-Dunántúlon meghaladta a 2 millió forintot, az Észak-Alföldön, Közép-Magyarországon és a Nyugat-Dunántúlon is 1,5 millió forint feletti volt az átlagár.

szőlő művelési ágba tartozó földek országos átlagára az év első hat hónapjában elérte a hektáronkénti 1 millió 779 ezer forintot, amely 397 ezer forinttal volt magasabb a 2016-os év egészét tekintve. Mindhárom dunántúli régiót kétmillió forint feletti átlagár jellemezte. A legolcsóbban, egymillió forintos hektáronkénti átlagár alatt Budapesten, Nógrádban és Békésben cseréltek gazdát szőlőterületek.

Az erdőterületek országos szinten hektáronként 921 ezer forintba kerültek, szemben a tavalyi 868 ezer forintos átlagárral. Regionális bontásban a Nyugat-Dunántúl és Észak-Magyarország mutatta a legalacsonyabb, 800 ezer forintot alig meghaladó értékeket, az alföldi régiókban azonban elérte az egymillió forintot.

gyepterületek hektáronkénti átlagára 1 millió 47 ezer forint volt, amely 310 ezer forinttal haladja meg a 2016-os értéket. A legmagasabb árak a közép-magyarországi régióban voltak, egy hektárnyi gyepterületért átlagosan 1 millió 372 ezer forintot kellett fizetni. Ezzel szemben Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön 868-870 ezer forint átlagár volt megfigyelhető, míg a többi régiót 1,1 millió forintot meghaladó árak jellemezték.

A cég szerint a szántó művelési ághoz tartozó földek esetében a haszonbérleti díjak országos átlaga 2017 első felében éves szinten elérte a hektáronkénti 56 903 forintot. A legmagasabb átlagos haszonbérleti díjak Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében voltak, 103 743 forinttal. A legalacsonyabb, 40 000 forintos haszonbérleti díjakat Veszprém, Nógrád és Pest megyék mutatták.

Az Agrotax Kft. online termőföld értékbecslésre és haszonbérleti díj megállapításra szakosodott cég. Sáhó Ákos ügyvezető az MTI-nek elmondta, hogy értékelési módszerük négy meghatározó pillére a jegyzői kifüggesztések folyamatosan frissülő adatbázisa, az állami forrású termőföld műszaki-közgazdasági adatbázisa, a D-e-Meter Földminősítő Rendszer, valamint a termőföldek műholdképes vizsgálata.

Az elemzéshez több mint 13 ezer országos tranzakció adatait használták fel. A haszonbérleti díjak elemzéséhez 353 település összesen 506 szerződésének adatai álltak rendelkezésre. A vizsgált szerződések mindegyike új szerződésnek minősül és 2017 első felében kötötték meg.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Ökogazdálkodás: hódítás előtt a tájfajta gabonák?

2019. március 7. 09:18

2021 januárjától lép hatályba az új ökogazdálkodási rendelet, amelyet az Európai Unió már elfogadott. Ennek egyik lényeges eleme, hogy lehetővé teszi, hogy az ökogazdálkodást folytató termelők heterogén szaporítóanyagokat állítsanak elő, és ezeket kereskedelmi forgalomba hozzák.

A Vajdaságban nemesített rezisztens szőlőfajták (2.)

2020. április 5. 09:00

A cikksorozat előző részében ismertetett fajták génállományát további visszakeresztezéssel minőségi szempontból gazdagítottuk Vitis vinifera L. fajtákkal. Ennek eredménye a XXI. század elején Szerbiában még néhány államilag minősített fajta. A szerző bemutatja a Pannonia, a Morava, a Danubius és a Dionis fajta származását, termesztési értékét és közli a fajta/fajtajelölt leírását.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Továbbra is aktívak a harlekin katicák a gyümölcsösökben

2019. október 9. 08:17

Gyümölcsfélékből jószerével már csak az alma egy része, a birs és a naspolya várja a szüretet.