Agrárközélet

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

Agrofórum Online

Az orosz mezőgazdasági minisztérium hétfőn közölte, hogy az ország gabonaexport-kvótamechanizmusa, amelyet április-júniusban a koronavírus-járvány közepette alkalmaztak, továbbra is érvényben marad. Annak ellenére hozták ezt a döntés Moszkvában, hogy a mezőgazdasági termelők az idén nagy termés betakarítására készülnek.

Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre kijelentette, hogy a 2021 január-júniusi időszakig meghosszabbítja a gabonaexport-kvótát. A döntést azzal indokolták, hogy szükség van az oroszországi ellátás biztosítására.

„A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető és az agrárminisztérium ezen intézkedés alkalmazását tervezi a jövőben” – áll az agrárminisztérium közleményében.

Oksana Lut, mezőgazdasági miniszterhelyettes mindezt elmondta a legnagyobb orosz gabonaexportőröknek is azon a találkozón, ahol ezen cégek képviselőivel találkozott – hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters üzleti hírügynökség.

A minisztérium egyelőre más részleteket nem közölt a lehetséges kvótaszabályozásról.

Az Orosz Gabonaexportőrök Szakszervezete az ülés után a közösségi médiában közölte, hogy a gabonakvóta nem lesz korlátozó a jelenlegi piaci szezonban, amely 2020. július 1-től 2021. június 30-ig tart.

A kvóta pontos mechanizmusáról még mindig folynak a viták – tette hozzá a megbeszéléseket ismerő két forrás a hírügynökségnek. Szerintük a kvóta nagysága 20 millió tonna gabona lehet majd a 2021 januárjától 2021 júniusáig tartó időszakban. A moszkvai agrárminisztérium nem válaszolt a Thomson Reuters kérdéseire.

Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre, várhatóan a legmagasabb gabonatermést aratja le ebben a szezonban 2017 óta. A gazdálkodók a terület 88 százalékáról már 121,8 millió tonna gabonát takarítottak be a jelenlegi adatok szerint.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

44 százalékkal zuhant az olívaolaj ára Olaszországban

2020. szeptember 28. 06:17

A vendéglátóipari kereslet csökkenése nyomán bekövetkezett veszteségeket legalább részben csillapította a nagy- és kiskereskedelmi láncok, illetve a külföldi kereslet növekedése.

Kedvez az idő az aratóknak - kiváló a kukoricának, napraforgónak

2018. július 3. 11:44

A héten nagyobb részt száraz időre van kilátás, és visszatér a nyári meleg is. Ugyanakkor előre láthatóan pénteken-szombaton érkezik majd egy hidegfront nyugat felől, mely záporokat, zivatarokat, és pár fokos lehűlést is hoz. Ez után azonban gyorsan visszatér majd az aratásra ideális idő.

Komolyak az aggodalmak a koronavírus miatt a gabonapiacokon

2020. február 28. 08:02

A közeljövőben inkább az árak csökkenésére lehet számítani az agrárpiacokon. A terményárakat sokkal inkább a koronavírus terjedésének hírei és azok érzelmi hatásai befolyásolják, mintsem a mögöttes valós kereslet-kínálati folyamatok.

Második napja drágul a szójabab

2020. május 6. 08:03

A szójabab kereskedői újabb kínai eladásokban bíznak, annak ellenére, hogy egyre többen tartanak attól, hogy kiújulhat a vámháború Washington és Peking között.

Az aláírás hetét mínusszal zárta a szójabab

2020. január 20. 09:26

A szójabab árjegyzése érzete meg leginkább az aláírás utáni bizonytalan helyzetet. Az 1,8 százalékos heti mínusz úgy alakult ki, hogy pénteken még 0,6 százalékot magára is szedett a kurzus. Igaz ez is kevésnek bizonyult a csütörtöki 0,5 és a szerdai 1,3 százalékos mínuszt követően.