Agrárközélet

Az előző év alapján rekordot dönthet az agrárexport

FM Sajtóiroda

Jelentősen növekedett tavaly a magyar mezőgazdasági termékek külföldi eladása. A kivitel első tizenegy havi adatai azt vetítik előre, hogy 2017-ben újabb rekordot ért el az agrárexport – mondta az agrárgazdaságért felelős államtitkár egy nagykőrösi gazdafórumon. Czerván György hozzátette, kivitelünk tavaly már a január-novemberi időszakban meghaladta a nyolcmilliárd eurós értéket.

A magyar mezőgazdaság külpiaci értékesítése az elmúlt hét évben jelentősen növekedett. Amíg 2010 első tizenegy hónapjában csupán 5,2 milliárd euró volt az agrárexportunk, addig ez az érték 2017-re 8,2 milliárdra növekedett, ez pedig 56 százalékos bővülést jelent. A statisztikai hivatal még csak a január-novemberi adatokat adta ki, ám ezek alapján kijelenthető, hogy 2017 egészében megközelíti a 9 milliárd eurót a magyar agrárexport, és ezzel rekordot dönt.

Tavaly az export az importnál nagyobb mértékben növekedett, ennek köszönhetően emelkedett a külkereskedelmi többlet is. Az első tizenegy havi adatok tükrében az aktívum 3,0 milliárd euró volt, ami 56 százalékos növekedést jelent a 2010-es szinthez képest.

Az agrárexport növekedéséhez leginkább a gabonafélék (főként a kukorica és a búza), a növényi olajok (napraforgó és repce), a tejtermékek (folyadéktej és a sajt), az olajos növények (repce és a szója), a feldolgozott takarmányok, valamint az italok és szeszek (ásványvíz, bor és a bioetanol) járultak hozzá. Más termékkörök esetén is bővült a kivitel, ilyen volt például a különböző ehető készítmények (levesek, mártások, fagylaltok, étrend kiegészítők) kivitelének emelkedése. Nőtt a friss gyümölcsök kivitele is, ezen belül az alma, a meggy és a dinnye külpiaci értékesítésének növekedése volt meghatározó. Exportcsökkenés csak a húsoknál volt tapasztalható. A visszaesés mögött elsősorban a baromfiszektor madárinfluenza miatti alacsonyabb kibocsátása és a járvánnyal kapcsolatos kereskedelmi korlátozások álltak. A sertéshúsexport ezzel szemben növekedett. Az agrárexport legnagyobb célpiacaiban nem történt érdemi változás, továbbra is Németország, Románia, Olaszország, Ausztria és Szlovákia fogadták be a magyar agrárkivitel több mint felét.

Az agrárimport palettáján elsősorban a húsok, az élő állatok, a húskészítmények, a tejtermékek, malomipari és cukrászati termékek vannak, amelyek főként az európai piacról érkeztek az országba.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Nagy lehetőség előtt áll a hazai agrárium

2018. március 6. 10:21

Egy állattenyésztő telep dolgozója a jövőben sokkal inkább egy digitalizált táblát fog kezelni, a kétkezi munka aránya csökkenni fog.

Megújuló energiák az agráriumban

2018. május 21. 04:45

Egyre gyakrabban láthatunk napelemtől roskadozó háztetőket, ahol a használati meleg víz „terem”, és impozáns szélgépeket, amelyek szorgalmasan állítják elő az energiarendszerbe visszatáplálható kilowattokat.

Félmilliárdos leírás a BASF-nél

2019. október 1. 12:49

A BASF vezérigazgatója bejelentette, hogy 500 millió eurós egyszeri negatív tétel sújtja majd a 2019-es eredményt.

Februárban próbaösszeírás lesz a mezőgazdaságban

2019. február 2. 03:33

Az adatfelvétel Hajdú-Bihar, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zala megye 40 településére, továbbá Budapestre terjed ki, mintegy 5100 gazdaságot keresnek fel az összeírók.