Agrárközélet

Csapatban kell dolgozni – a hazai EIP-hálózat alakulása

Agrofórum Online

A konkrét pályázatok meghirdetése 2016. második felére várható.

A még folyamatban levő szabadkereskedelmi megállapodás hatása az egyre élesedő verseny formájában lesz érzékelhető az európai mezőgazdaság szereplői számára. A piaci pozíciók megőrzésének egyetlen járható útja az előre menekülés, az innováció és a fejlődés – kezdte előadását Dr. Mezei Dávid a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztési stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára az FM (Földművelésügyi Minisztérium), a NAK (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara) és az AKI (Agrárgazdasági Kutató Intézet) által szervezett, az Európai Innovációs Partnerség (EIP) hazai bevezetéséről szóló tájékoztató konferencián.

Az EIP olyan európai uniós közösségi kezdeményezés, mely operatív csoportok innovatív ötletei alapján létrejövő projektek kidolgozását, végrehajtását és az elért eredmények minél szélesebb körbe való eljuttatását támogatja. A kialakított hálózatban a gazdák irányából érkező kezdeményezések kidolgozására a többszereplős csoportokban kutatók, tanácsadók mentorálásával, együttműködésével kerül sor. A fenntarthatósági célokat kitűző és a mezőgazdasági termelékenység fokozására irányuló projektek finanszírozási hátterét a Vidékfejlesztési Politika és a H2020 biztosítja.

A konkrét pályázatok meghirdetése 2016. második felére várható. Az FM és a NAK együttműködésében a pályázati feltételek kialakítása még hosszas egyeztetéseket kíván, hiszen egy teljesen új pályázati formáról van szó.

Az EIP nem csupán forráskihelyezés, hanem egy olyan eszköz, melynek segítségével megvalósulhat a tudásalapú, innovatív gazdálkodás terjedése a hálózatosodás, a gazdák, gazdálkodási szervezetek, valamint a kutatás és a tudomány szoros együttműködése révén – mondta Dr. Feldman Zsolt az FM agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára.

A vidékfejlesztési program részét képező EIP hálózatának hátterét az FM biztosítja, a Miniszterelnökség, mint irányító hatóság szerepel, a NAK pedig a hálózat vidéki bázisát jelenti. Az EIP hálózat feladatai sokrétűek, koordinálására az FM-en belül új osztály alakul, emellett egy magyar nyelvű honlap kialakításán dolgoznak.

Az operatív csoportok által benyújtandó projektek fontos eleme az alulról jövő építkezés szemlélete. Elvárásként szerepel, hogy széleskörű probléma megoldására irányuljanak, kutatási előzményük fellelhető legyen, továbbá megvalósításuk során Magyarországon azonosított új termék, szolgáltatás, eljárás, módszer vagy technológia jöjjön létre. Nem támogatható azonban az olyan projekt, mely tisztán alapkutatásra irányul, mely külföldi technológia hazai adaptálását tűzi célul, továbbá olyan problémára irányuló megoldás, melyre elérhető megoldás, illetve olyan felvetés, melynek nincs haza kutatási háttere.

Az innovatív ötlet megszületésétől a projekt eredményének közkinccsé válásáig tartó folyamatmenedzsment a finomhangolásról szól, melynek során az új ötlet tudományos háttérrel való összekapcsolása és az EIP szabályrendszerével történő összecsiszolása zajlik.

Az agrárinnovációs hálózat kiépítése révén a kutatás és a termelés szorosabb együttműködése valósulhat meg. Míg a gazdálkodói gondolkodásnak az innovatív megoldások irányába kell elmozdulnia, addig a kutatói szemléletnek a piaci szükségletek előtérbe helyezése felé. A projektek eredményeként olyan innovatív megoldásoknak kell születni, melyek a magyar és nemzetközi agrárgazdaság versenyképességének javulásához járulnak hozzá.

A hazai EIP-hálózatban való részvétel számos előnyt jelent a magyar gazdák számára. Integrálódásra ad lehetőséget a nemzetközi hálózatok rendszerébe, a magyar operatív csoportok a fókuszcsoportok működése révén a hasonló témában megalakult külföldi csoportokkal vehetik fel a kapcsolatot, oszthatják meg a tudást egymás között. Részt vehetnek H2020 többszereplős projektekben és tematikus hálózatokban is, továbbá nemzetközi műhelymunkába való bekapcsolódás is mód van, mely lehetőséget teremt jó gyakorlatok megismerésére új tudás megszerzésére.

A NAK fő feladata az EIP kezdeményezésben az innovatív, újításra fogékony gazdák felkutatása a kamarai hálózatban, illetve minél több gazdával, élelmiszer-feldolgozóval és erdőgazdálkodóval megismertetni az újonnan nyíló lehetőségeket – tette hozzá Papp Gergely a NAK szakmai főigazgató-helyettese.

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Nem eléggé ismertek a LEADER szervezetek pályázati lehetőségei

2018. július 13. 06:04

Minden LEADER szervezet más-más pályázati felhívást tett közzé, azonban vannak általános feltételek, amelyeket minden pályázónak figyelembe kell vennie.

Fontos határidő közeleg a méhbetegségek elleni gyógyszeres védekezés támogatásánál

2018. március 7. 10:06

A kifizetési kérelmet a II. végrehajtási időszakra vonatkozóan 2017. október 16-tól 2018. április 6-ig lehet benyújtani.

Újabb méhészeti támogatások kifizetését kezdte meg a Kincstár

2019. szeptember 23. 09:07

A Magyar Államkincstár a Magyar Méhészeti Nemzeti Program 2018/2019-es végrehajtási időszakához kapcsolódóan az elmúlt hónapokban tizenkét alintézkedés keretében már összesen 335 millió forint támogatást fizetett ki a méhész-gazdálkodóknak, illetve a méhész szervezeteknek.

Utolsó értékelési határszakasz zárul!

2018. március 23. 10:20

Hamarosan zárul az Innovációs operatív csoportok létrehozása és az innovatív projekt megvalósításához szükséges beruházás támogatása című felhívás.