Agrárközélet

Drágább magyar tejföl kerülhet a polcokra

Agrofórum Online

Kevesebb magyar tejföl kerülhet ősszel a boltokba, a szerényebb kínálatért viszont magasabb árat kell fizetniük a vásárlóknak. Ennek oka, hogy a hazai feldolgozóknak külföldről kell beszerezniük az egy év alatt háromszorosára drágult zsíros tejszínt, a magyar tejek beltartalmi értéke ugyanis alacsony - írja a Magyar Idők.

Annak érdekében, hogy csökkenjen a tejipar importfüggősége, a gyártók magasabb átvételi árakkal próbálják ösztönözni a magyar gazdákat a megfelelő takarmányozási rendszer kialakítására.

Már az ősszel mélyebben kell a pénztárcájába nyúlnia annak, aki jó minőségű tejfölt szeretne vásárolni. A tejtermék alapanyagául szolgáló zsíros tejszín ára ugyanis az egekbe szökött az európai uniós piacon. Mélykuti Tibor, a Tej Terméktanács elnöke a Magyar Időknek elmondta, az elmúlt időszakban alaposan megnőtt a tej zsíros része iránti kereslet. Németországban például a tömbös vaj ára ma kilogrammonként 6,2 euró, míg tavaly májusban – a tejpiaci válság közepén – harmadáron, 2,6 eurón kereskedtek a termékkel.

Ugyanez a helyzet a negyvenszázalékos tejszín esetében is: míg tavaly májusban egy euróért kelt el a tejszín, most 2,8 eurót fizetnek érte a felvásárlók. A drágulás pedig a következő hetekben-hónapokban is folytatódik, így ősszel már a három eurót is meghaladhatja a tejszín ára.

Mindez elég nehéz helyzetbe hozza a hazai feldolgozókat is: mivel itthon nagyon alacsony a tejek beltartalmi értéke, a gyártóknak külföldről kell beszerezniük a zsíros tejszínt. A mostani magas árakat viszont a magyar feldolgozók nem tudnák kifizetni, ezért már ősszel komoly gondok lehetnek a hazai piac ellátásával. A magyarországi boltokban a tejtermékek közül a tejföl a legnépszerűbb, vajból csupán az európai uniós átlag nyolcadát fogyasztjuk egy évben, így vélhetőleg itt jelentkezik majd a legnagyobb probléma. Ráadásul ősszel minden évben megnő a kereslet a tejföl iránt, ami a karácsonyi ünnepek végéig kitart. Kérdéses, hogy jut-e majd elég tejföl a boltokba, s ha igen, milyen árat kell majd fizetni érte.

Annak érdekében, hogy csökkenjen a hazai ipar importkitettsége, a magyar gyártók arra ösztönöznék a hazai tehenészeteket, hogy megfelelő takarmányozási rendszerrel növeljék az előállított tej beltartalmi értékeit. Elsősorban a zsír- és fehérjetartalmat kell javítani, ezek ugyanis a tej legértékesebb összetevői, amelyek alapvető szerepet játszanak a feldolgozott termékek előállításában. Összehasonlításként Hollandiában 4,2 százalék a tejek átlagos zsírtartalma, Finnországban 4,3 százalék, Magyarországon viszont csupán a 3,6 százalékot érik el a termelők. Mélykuti Tibor szerint érthető, hogy a magyar gazdák miért nem szánnak több forrást a takarmányozásra, a felvásárlási árak ugyanis jóval elmaradnak az uniós átlagtól. Az elmúlt évben ráadásul óriási válság sújtotta az ágazatot.

– Bár 2016 decemberében sikerült elérnünk, hogy 92-94 forintra emelkedjen a nyers tej ára, az év egészében átlagosan 74 forintot kaptak a tej literéért a gazdák, ami mindenkinek komoly veszteséget jelentett – emelte ki a szakember. Majd hozzátette: a termelőket a kormány támogatásai mentették meg. Az árak azóta – az uniós túltermelés megszűnésének köszönhetően – stabilizálódtak, jelenleg is kilencven forint feletti összeget fizetnek a gazdáknak a felvásárlók. Ezt a szintet emelnék tovább a feldolgozók. Mélykuti Tibor úgy véli, ezzel a lépéssel rábírhatják a termelőket arra, hogy megfelelő takarmányozási rendszert alakítsanak ki. Bízik abban, hogy akár már ebben a hónapban el tudják indítani a tejáremelést.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet piaci árinformációs rendszere szerint a tejtermékek drágulása már ma is kézzelfogható. A magyar trappista sajt 31 százalékkal kerül többe, mint egy évvel korábban. A 2,8 százalékos friss zacskós tej feldolgozói értékesítési ára 26 százalékkal, a 1,5 százalékos dobozos tejé pedig 25 százalékkal nőtt egy év alatt.

A tejföl és az adagolt vaj egyaránt 15 százalékkal magasabb áron kerül a kereskedelembe.

(Magyar Idők)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Kétmilliárdos áfacsalási ügyben hoztak ítéletet

2018. november 29. 07:46

A vádlottak főként Szlovákiából beszerzett tejet Magyarországon beszerzési ár alatt, nettó áron értékesítettek és az adóhatóságot megtévesztve nem fizették be az általános forgalmi adót.

Nagy mennyiségű tej és tejtermék megy kárba világszerte

2018. december 5. 09:48

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint a fejlődő országok jelentős részében a tárolási és szállítási nehézségek miatt nagyobb százaléknyi tejtermék vész kárba a tejgazdaságtól a boltig tartó szakaszon, mint a gazdaságilag fejlettebb országokban.

Ez lenne a siker titka? A hagyomány és az innováció találkozása a román mezőgazdaságban

2019. október 1. 11:10

Sok hasonlóságot fedezhetünk fel a román és volt szocialista országok mezőgazdaságában, hiszen ugyanazokkal problémákkal küzdenek: kiöregedő gazdatársadalom, előnytelen birtokszerkezet, a multinacionális vállalatok térhódítási kísérletei és a fogyasztói passzívitás a hazai, illetve a helyben termelt termékek irányába. A problémákra adott válaszok azonban sokszor eltérnek a keleti blokk megoldásaitól, és az uniós források ésszerű felhasználásával Romániának jó esélye van arra, hogy a közeli jövőben a térség meghatározó mezőgazdasági szereplőjévé váljon.

Életmód Képgaléria

Több mint 200 milliárdos adócsökkentést hoz az újév

2018. december 21. 08:02

Az UHT és az ESL tej áfája jövőre a legalacsonyabb mértékű, öt százalékos lesz.