Agrárközélet

Kiemelten fontos a fenntartható halgazdálkodás

AM Sajtóiroda

A víz, a termőföld, az erdők, és az itt élő élőlények, hal- és vadfajok olyan természeti értékeink és erőforrásaink, amiknek a fennmaradásától, tudatos használatától nagyban függ a Kárpát-medence sokszínű élettereinek hosszú távú megőrzése - mondta el Nagy János, az Agrárminisztérium földügyekért felelős helyettes államtitkára az „Egy a természettel” Horgásznap és Vadásznap kerekasztal beszélgetésén a Lujza-majori halastónál, Lovasberényben.

A helyettes államtitkár a beszélgetésen kiemelte annak a jelentőségét, hogy az Agrárminisztériumban a Földügyekért Felelős Államtitkársághoz tartoznak a természeti erőforrásaink hasznosításával kapcsolatos feladatok, valamint, hogy az Alaptörvény külön nevesíti ezeknek az értékeknek a védelmét.

Nagy János kitért arra, hogy a magyar agrárium, és ezen belül az erdő- és halgazdálkodás számára a legnagyobb szakmai kihívás a változó környezeti viszonyokhoz történő alkalmazkodás. Hangsúlyozta, hogy a tudatos beavatkozások, a fenntartható gazdálkodás szemléletmódjának elterjesztése szükséges a környezeti változásokból eredő károk megelőzéséhez, a természetes alkalmazkodás megsegítéséhez. Elhangzott, hogy a tárca kiemelten fontosnak tartja a hazai vizekkel való tudatos gazdálkodás megvalósítását, ezért az Áder János köztársasági elnök fővédnökségével megszervezett Víz Világtalálkozón is önálló standdal képviseltette magát, ahol többek között bemutatták az öntözéses gazdálkodás fejlesztésének legújabb elemeit is.

A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a fenntartható halgazdálkodás fejlesztése is központi helyet foglal el az Agrárminisztérium célkitűzései között. Ennek szellemében újították meg az elmúlt években az ágazati jogszabályokat, amelyek eredményeképp néhány év alatt mintegy 150 ezer fővel nőtt a hazai horgászok létszáma, ami így eléri az 500 ezer főt.

A jogszabály-módosításokkal megteremtették a horgászat és a halgazdálkodás fejlesztésének anyagi feltételeit is. 2019. január 1-jétől a horgászjegyek kiváltásával kapcsolatos díjak teljes egészében a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) bevételét képezik. A szövetség az ebből származó forrást közvetlenül a horgászok javára, a horgászturizmus és a vízi élőhelyek fejlesztésébe fekteti be. Ezen kívül az Agrárminisztérium évente további több száz millió forinttal támogatja az állami halgazdálkodási feladatok ellátását – tette hozzá.

Nagy János megjegyezte, hogy a horgászturizmus fellendülésének egyik jó példája a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. kezelésében lévő Lujza-majori halastó és környéke is, amely 2012 óta tartó folyamatos fejlesztésekkel napjainkra a horgászok és kirándulók körében kedvelt célponttá vált. Mindezek mellett az erdőgazdaság jelentős szerepet vállal a horgászattal, hal- és vadgazdálkodással kapcsolatos ismeretterjesztésben is. Ezt bizonyította a horgász- és vadásznap is, amely a 2021-es „Egy a Természettel – Vadászati és Természeti Világkiállítás” bevezető programsorozatának része volt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Integrált növényvédelem a házikertben – az elmélet

2019. július 9. 09:13

Az integrált növényvédelem nem más, mint tudatos megtervezése, végrehajtása és értékelése a legmagasabb szintű növényvédelmi gyakorlatnak. De mit takar pontosan a megfelelő növényvédelmi intézkedések integrálása? Miért van rá szükség? Milyen alapelvekre épül?

Túlnépesedés: mi lehet a kulcsa a fenntartható élelmezésnek?

2019. november 19. 05:24

A világ népessége az előrejelzések alapján 2050-re 9 milliárd fő fölé emelkedhet és az életszínvonal javulása miatt az egy főre jutó kalóriabevitel is mintegy 20 százalékkal nőhet.

Dunazugi Denevérkutató Program - 22 denevérfaj él a Pilisi Parkerdő területén

2019. június 9. 11:35

A denevérek az erdő természetességének indikátorai, emblematikus jelölő fajok. Az utóbbi két évtized során erdőlakó denevéreink egyre kedvezőtlenebb helyzetbe kerültek. Megmaradt állományaik rendkívül sérülékennyé váltak, melynek egyik fő oka, hogy szaporodó kolóniáikról, azok helyzetéről nem áll elegendő információ a rendelkezésre.

Ötödik magyar-szerb kormányzati csúcstalálkozó - szerb kollégáival tárgyalt Nagy István agrárminiszter

2019. április 21. 09:18

A tárgyalás legfontosabb témái az állat- és növényegészségügyi hatósági együttműködés, az agrár-élelmiszergazdaságra, az agrárdigitalizációra és a precíziós gazdálkodásra, valamint a GMO-mentes mezőgazdaságra vonatkozó együttműködés voltak.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420