Agrárközélet

Nagy sikert aratott a „Tudományról mindenkinek” programsorozat

MTA Agrártudományi Kutatóközpont

Sikerrel zárult a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából az MTA ATK Agroverzum Tudományos Élményközpont által megrendezett "Tudományról mindenkinek" négynapos eseménysorozat Martonvásáron. A szórakoztató - ismeretterjesztő programokon, rendhagyó parksétákon és kutatótömb látogatásokon az MTA Agrártudományi Kutatóközpont kutatói és tudományos munkatársai kb. 250 látogatót, elsősorban általános- és középiskolás diákokat fogadtak.

A résztvevők laborlátogatások keretében bejárhatták a Martonvásáron folyó kutatói munka néhány igazán érdekes helyszínét és megismerkedhettek az itt folyó kutatói munka izgalmas témáival. Megnézhették például a Magyarországon egyedülálló Fitotron klímakamráit, amely a klímaváltozásnak ellenállóbb növények nemesítésével kapcsolatos kutatások egyik fő helyszíne, és a Lisztlabort, ahol a magyarországi búzatermesztés jelentős részét kitevő vetőmagok előállításához kapcsolódó kutatások folynak.

A rendkívül népszerű laborlátogatásokon kívül az érdeklődők a Brunszvik-kastély parkjában és a nemrég megújult Brunszvik-kertben ismeretterjesztő sétákat tehettek és olyan kérdésekre kaphattak válaszokat, mint például, hogy hogyan készülnek a fák a télre vagy hogyan kapcsolódik össze a tudomány, a zene és a történelem.

A programok külön érdekessége volt, hogy a laboratóriumokban az MTA ATK kutatói, tudományos munkatársai személyesen tartották a bemutatókat, ismeretterjesztő előadásokat szórakoztató, a diákok érdeklődéséhez és tudásához igazodó formában.

A Fitotronban így a klímakutatásokról szóló kutatói bemutatókat, ismertetőket dr. Jäger Katalin, az MTA ATK Növényi Sejtbiológiai Osztály osztályvezetője, a Lisztlaboros előadásokat, bemutatókat pedig dr. Rakszegi Mariann, a Kalászos Gabona Nemesítési Osztály tudományos főmunkatársa vezette. A természetre, a tudomány, zene és történelem kapcsolatára koncentráló parksétákat a látogatók számára Lenkefi István szórakoztató formában megvalósuló ismeretterjesztő előadásai tették emlékezetessé.

A november 7 – 10-ig tartó eseménysorozat programjaira a résztvevői helyek hamar beteltek, a program teltházas volt. E négy nap nagy sikerére való tekintettel az elkövetkező hónapokban még hasonló eseményeket szervez majd a februári nyitás előtt az Agroverzum szakmai csapata.

Az MTA első tudományos látogatóközpontja, az Agroverzum Tudományos Élményközpont, amely az Agrárinnovációs Centrum (AIC) projekt keretében valósul meg jövő év februárjától várja majd látogatóit, e négy nap eseményeihez hasonlóan érdekes, ismeretterjesztő programokkal Martonvásáron. Aktuális információkért érdemes lesz majd figyelemmel kísérni az Agroverzum Tudományos Élményközpont facebook oldalát.

Jelen sajtóanyag és további képek/tartalom letölthetők az alábbi hivatkozásról és szabadon felhasználhatók „MTA Agrártudományi Kutatóközpont” forrásmegjelölés felhasználásával:

https://drive.google.com/drive/folders/1IEN9X-N0pehlPQWTJJy7p36YvZgYk0O0

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Dunazugi Denevérkutató Program - 22 denevérfaj él a Pilisi Parkerdő területén

2019. június 9. 11:35

A denevérek az erdő természetességének indikátorai, emblematikus jelölő fajok. Az utóbbi két évtized során erdőlakó denevéreink egyre kedvezőtlenebb helyzetbe kerültek. Megmaradt állományaik rendkívül sérülékennyé váltak, melynek egyik fő oka, hogy szaporodó kolóniáikról, azok helyzetéről nem áll elegendő információ a rendelkezésre.

Paradicsommal kapcsolatos étkezési szokások és két tájfajta értékelése

2019. augusztus 26. 04:37

A 2018-ban végzett kutatásom során két paradicsom tájfajtát, a sárga bogyószínű Ceglédit és a rózsaszínes-piros árnyalatú Faddit vetettem alá növényvédelmi és termesztéstechnológiai vizsgálatnak. A kutatás mellékágát egy fogyasztói kérdőív adta, melynek eredményeit a következőkben ismertetem.

Nigériában kísérleteznek új búzafajtákkal - háromszoros a hozam

2018. október 22. 03:37

Nigériában kifejlesztették a Reyna-28 és a Norman Borlaug fajtákat, amelyekről Salim Mohammed, a helyi búzafarmer-szövetség elnöke azt állítja, hogy hozamuk meghaladja a hektáronkénti három tonnát, míg a régi fajtákból csak egy tonnát takaríthattak be.

A jövő ételeinek alapanyagai

2018. szeptember 21. 06:20

Az élelmiszer-szerkezet kutatása a rengeteg új termék megjelenése miatt egyre inkább előtérbe kerül világszerte.