Agrárközélet

Nem mindegy, hogyan mászik fára – biztonságban a gyümölcsösben

Agrofórum Online

Azt már megnéztük, milyen munkabiztonsági szabályokat kell betartani az állattenyésztésben és a növénytermesztésben, de mi a helyzet a gyümölcstermesztési munkálatokkal? Nem mindegy, hogyan és mikor mászunk fára, vagy éppen hogyan és hol tároljuk a metszőollókat.

Amíg kisebb magasságban kell munkát végezni – 1-2 méteren – addig nincsen túlzott probléma, még létrát sem kell használni. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy ha esetleg egy munkabiztonsági ellenőrzést kapnánk munkavégzés közben és az ellenőrzést végző azt látná, hogy a munkavállaló nyitott metszőollóval mászik fára, akkor az érintett dolgozó várhatná a büntetést – a fent említett dolog ugyanis szigorúan tilos. Ezen felül motoros láncfűrészt sem szabad fára felmászva használni, sőt, pneumatikus metszőolló használata is tilos az említett körülmények között.

Legyen szó metszésről, sebkezelésről vagy éppen gyümölcs betakarításról, fontos szabály a 16/2001. (III. 3.) FVM rendelet a Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat szerint is, hogy amennyiben 2 méteres magasság felett végezzük a munkát, azt kizárólag megfelelően stabil, biztonságos segédeszközről tegyük. Ez lehet egy létra, vagy akár egy szedőállvány is. A segédeszközöket minden használat előtt meg kell vizsgálni munkabiztonsági szempontból – ez a munkáltató feladata, kötelessége. Amennyiben bármilyen hibát észlel az eszközön, annak használatát nem engedélyezheti.

Gépi metszéskor a metszést kizárólag szakképesítéssel rendelkező munkavállaló végezheti, a gép közelében pedig 10 méteres körzetben senki sem tartózkodhat a kezelőn kívül. A fűrésztárcsa esetleges meghibásodása, kopása esetén cserélni szükséges azt. Kizárólag olyan cseretárcsát szabad beszerelni, amely gyári, valamint műbizonylattal rendelkezik. A gépkezelő veszélyes gépet üzemeltet, ezért a kezelőhely körül acél védőhálót kell felszerelni.

Egyre gyakrabban látni, hogy a gyümölcsök betakarítását a gyümölcsfákról rázógépekkel végzik. Fontos felhívni rá a figyelmet, hogy az éppen rázás alatt lévő fa körül 5 méteren belül senki sem tartózkodhat, csak a rázógép kezelője, valamint a ponyvakezelő munkások, a rázást pedig kizárólag a rázógép kezelőjének jelzése után szabad elkezdeni. A leszüretelt gyümölcsök szállítására szolgáló edényeknek, ládáknak olyan fogantyúval kell rendelkezniük, melyek nem élesek, nem okoznak kézsérülést a munkavállalóknak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Kényes, de meghálálja a törődést a burgonya

2019. április 27. 05:36

A sikeres növénytermesztés minden esetben a jól megfontolt fajtaválasztással indul. Nincs ez másképp a burgonyánál sem.

Véget ért az aratás Békés megyében

2020. augusztus 4. 12:47

Az őszi repce az utóbbi évek egyik legrosszabb termését produkálta, 2,2 tonna lett a hektáronkénti átlag.

Spárgát is vethet az ősz első hónapjában - szeptemberi kerti munkák

2019. augusztus 13. 04:36

Szeptember az a hónap, amikor a zöldségeskertekből a legtöbb zöldségnövény betárolásra kerül, a gyümölcsösben pedig a nyári metszési munkálatok lezárásáról szól ez az időszak.

Miért kell a kombájnt átrakó kocsival kiszolgálni? - Mit kínál a Fliegl erre a célra?

2018. június 22. 10:55

A kombájn hasznos idejét, vagyis amikor arat, dolgozik a kasza, az átrakó kocsi használata, a menet közbeni ürítés, a folyamatos elszállítás jelentősen megnöveli.