Agrárközélet

Pontosítaná a kamara a földforgalmi szabályokat

Magyar Idők

A gazdálkodók versenyképességét javító és a földforgalmi szabályokat pontosító javaslatcsomagot dolgozott ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) - írja a Magyar Idők.

A módosítókat tegnap nyújtotta be az Ország­gyűlésnek Győrffy Balázs, a NAK elnöke, Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magosz elnöke és Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke.

A helyi földbizottságok feladatát, azaz a termőföldek adásvételének véleményezését a NAK területi szervei látják el, állásfoglalásukkal szemben jelenleg az önkormányzatok képviselő-testületénél lehet kifogással élni. E testületek döntése ellen a bíróságon lehetett fellebbezni, ám a perköltségek megfizetése sok kistelepülésnek gondot okozott.

A törvénymódosító javaslat értelmében a képviselő-testületek a jövőben nem vennének részt az eljárásban, a bíróságok pedig nem változtathatnák meg a NAK területi szerveinek döntését, csak új eljárás lefolytatására adhatnának utasítást. A köztestület szerint ezzel megerősödne a helyi gazdák szerepe a földforgalom ellenőrzésében.

A javaslatcsomag a visszaélések megakadályozása érdekében módosítaná az állattartók elővásárlására és előhaszonbérletre vonatkozó jogosultságát is, igaz­ságosabbá téve a földforgalmi szabályozást: a földek művelési ágának igazodnia kellene az állatok takarmányszükségletéhez. Az egyik indítvány megszüntetné a visszaélésekre lehetőséget adó feles bérleti, illetve részesművelési szerződést, a földcserét pedig a helyi földbizottságoknak kellene jóváhagynia. A versenyképesség növelését is több javaslat célozza.

Az öntözésfejlesztés elősegítésének érdekében a tervezet egyszerűsítené, a közös tulaj­donú területeken az egyhangú döntés helyett csupán egyszerű többséghez kötné a földfelszín felett vezetett vízi létesítmények megvalósítását. Emellett kimondaná, hogy a védett állatok által okozott kárt meg kell térítenie a természetvédelmi hatóságnak. Változhatnak az úgynevezett vízi társulásokra vonatkozó előírások is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Idén a zöld és a kétszínű krizantém a sláger

2018. november 1. 08:33

Tekintve az erősen szezonális jelleget, a termesztés és a logisztika, értékesítés is komoly szervezést és feszes időzítést igényel a krizantém esetében. A vágott virágot több napos pulton tartásra felkészítve kell átadni a boltosoknak.

Jégkármérséklő-rendszert építenek ki a határ romániai oldalán is

2018. március 13. 08:00

A talajgenerátoros jégkármérséklő-rendszer Szatmár megye területén, megyén belüli központi irányítással épül ki.

Frissült az öntözési eljárások útmutatója

2019. július 10. 11:22

A NAK a hatályos jogszabályoknak megfelelően aktualizálta az öntözéssel kapcsolatos vízjogi engedélyezési eljárásokat összefoglaló útmutatóját.

Ötszörösére növelnék a gazdák az öntözhető terület nagyságát

2018. február 22. 10:09

A jelenlegi 80 ezer hektár helyett 377 ezer hektáron öntöznének a jövőben a gazdálkodók a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) öntözési vízigény-felmérésének eredményei szerint.