Agrárközélet

Versenyképtelenné válna a brit agrárexport szabadkereskedelmi megállapodás nélkül

MTI

Az Európai Unió piacára irányuló brit agrárexport nagy része versenyképtelenné válna, ha a brit EU-tagság megszűnéséig Londonnak nem sikerül szabadkereskedelmi egyezményt kötnie az unióval - áll a londoni alsóház mezőgazdasági és élelmiszeripari szakbizottságának vasárnap ismertetett átfogó tanulmányában.

A 41 oldalas bizottsági helyzetértékelés „rendkívül nagyravágyónak” nevezi azt a célkitűzést, hogy a brit kormány a kilépési tárgyalásokra rendelkezésre álló igen szűkös időkeret végéig szabadkereskedelmi megállapodásra akar jutni az EU-val.

A parlamenti testület hangsúlyozza, hogy nem garantált egy ilyen egyezmény elérhetősége. Ha azonban nem sikerül megállapodni a tervezett szabadkereskedelmi szerződésről az EU-val, akkor a kétoldalú agrárkereskedelemre a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) általános szabályrendszere lépne életbe, ez viszont vámok megjelenésével járna az uniós piacra irányuló, jelenleg teljesen vámmentes brit mezőgazdasági exportban – áll a tanulmányban.

A jelentés kimutatja, hogy a brit agrárszektor éves termelési értéke meghaladja a 110 milliárd fontot (39 ezer milliárd forintot), és a brit mezőgazdaság élelmiszerexportjának 60 százalékát – de az átlagon belül például a brit juhágazat húsexportjának 95 százalékát – az EU-piac veszi fel.

A bizottsági beszámoló szerint a tanulmány elkészítéséhez meghallgatott szakértők elmondták: az EU az unión kívüli országokból érkező mezőgazdasági importra rendszerint sokkal magasabb vámokat vet ki, mint más termékcsoportokra.

A tejtermékeket az EU például 30 százalék feletti, a fagyasztott marhahúst 87 százalékig terjedő vámmal terheli.

A brit tejtermelők kereskedelmi szövetségének – Dairy UK – szakértői az alsóházi bizottságnak elmondták: a sajtfélék esetében a WTO-szabályozással járó vámok azt jelentenék, hogy „megszűnne a kereskedelem” a brit termelők és az EU sajtpiaca között. A Dairy UK szakemberei szerint a sajtokra alkalmazott WTO-vámok az egyes termékfajtáktól függően 40 és 50 százalék között mozognak, márpedig a brit sajttermelő szektor nem tud 50 százalékos árrést kitermelni, így e vámok hatását csak minimális mértékben, „vagy éppen sehogy sem tudná” elviselni.

A brit juhhúsexportot legalább 50 százalékos vámtétel terhelné az uniós piacon, és ezzel ennek a szektornak az exportja is teljesen versenyképtelenné válna az Európai Unióban – áll a vasárnap ismertetett bizottsági jelentésben.

A szabadkereskedelmi megállapodás elmaradásának veszélyeire más ágazatok is felhívták már a brit kormány figyelmét.

A brit autóipar érdekképviseleti szervezetei nemrégiben közzétett nyílt levelükben hangsúlyozták, hogy ha nem születik kereskedelmi megállapodás az EU-val, és a kétoldalú kereskedelemre a WTO-szabályozás lép életbe, az uniós piacra irányuló brit autóexportot 10 százalékos – a jelenlegi kiélezett árversenyben gyakorlatilag kigazdálkodhatatlan – vámteher sújtaná.

Japán londoni nagykövete, Curuoka Kodzsi, aki a múlt héten a brit gazdaságban jelenlévő legnagyobb japán termelő és pénzügyi vállalatok vezetőinek társaságában tárgyalt Theresa May brit miniszterelnökkel a Downing Streeten, a megbeszélés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette: ha a Nagy-Britanniában honos külföldi cégek működéséből „a továbbiakban nem származik nyereség”, akkor egyetlen magáncég sem tudja fenntartani működését a brit gazdaságban.

A brit autógyártás felét japán cégek adják.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Rekord búzatermés a Brexit árnyékában

2019. október 20. 06:47

Becslések szerint az idei brit búzatermés 16,19 millió tonnára növekszik az előző szezon 13,56 millió tonnájával szemben.

Rubion: földieper-szedő robot a szezonmunkások helyett

2019. augusztus 3. 09:38

Az angolok azért folytatják nagy lendülettel a mezőgazdasági robotok fejlesztését mert a Brexit utáni időkre készülnek.

Londoni demonstrációra készülnek a brit farmerek a Brexit miatt

2020. február 13. 09:47

A farmerek biztosítékot kérnek arról, hogy miután már nem tartoznak az Európai Unióhoz, az ágazatnak nem kell a hazai piacon versenyeznie a brit minőségbiztosítási előírásokat nem teljesítő termékekkel.

A no-deal Brexit katasztrófa lenne a brit mezőgazdaság számára

2019. szeptember 7. 13:06

A brit farmerszövetség, a National Farmers Union (NFU) levelet írt Boris Johnson miniszterelnöknek, amelyben azt kérte, hogy ha Nagy-Britannia kereskedelmi megállapodás nélkül hagyja el az Európai Uniót, vámolják meg a tojás, egyes tejtermékek, kertészeti termékek és gabonafélék behozatalát.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420