Zöldség-Gyümölcs

Egyre kevesebb káposzta fogy a boltokban

Agrofórum Online

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentése szerint a kereslet visszaesésével együtt a fejes káposzta termőterülete is évről évre csökken hazánkban.

Bár jó termésre számíthatnak a káposztatermesztéssel foglalkozó gazdálkodók, és az árak is kedvezően alakulnak az idén, a kereslet elmarad a korábban megszokottól. A vásárlók kosarába évről évre kevesebb káposzta kerül, ami hosszabb távon a termelés visszafogásához vezet.

Hiába került be a vecsési káposzta a nemzeti értéktárba, és a töltött káposzta hiába pályázik jó eséllyel a hungarikum címre, egyre csökken a hazai káposztafogyasztás. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentése szerint a kereslet visszaesésével együtt a fejes káposzta termőterülete is évről évre csökken hazánkban.

Idén csupán 2,5-2,6 ezer hektáron foglalkoztak a zöldség termesztésével a gazdálkodók, és míg 2011-ben a teljes termésmennyiség meghaladta a 80 ezer tonnát, tavaly már csak 65 ezer tonna káposztát takarítottak be.

A fogyasztás visszaesésének egyik oka, hogy a káposzta veszített a hagyományos téli vitaminforrás-szerepéből. – Minden évben egyre kevesebb savanyú káposzta fogy a boltokban, emiatt a termelést is visszafogják a gazdálkodók – mondta lapunknak Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.

A hazai termelés felfutását minden bizonnyal az egyre növekvő import sem ösztönzi. Az AKI adatai szerint a beszállított mennyiség az első hét hónapban 5,1 ezer tonnát ért el, míg a kül­piacokra 4,93 ezer tonna került. Az orosz importtilalom miatt már harmadik éve árasztja el lengyel káposzta a hazai piacot. Júliusig csaknem háromszor akkora mennyiség érkezett az országba, mint egy évvel korábban. Mindez az árakra is rányomta a bélyegét.

– Rosszul jártak azok a termelők, akik tavaly ősszel betároltak a zöldségből, idén tavasszal ugyanis az olcsó lengyel import miatt elmaradt a megszokott áremelkedés. Így a tárolási költségei sem térültek meg a gazdáknak – hívta fel a figyelmet Ledó Ferenc.

Idén a kedvező időjárás miatt a tavalyinál kedvezőbb termés várható. A betakarítás folyamatos, és az árak sem alakulnak rosszul a szakember szerint. – A szezon kezdetén 30-50 forintot fizetnek a termelőnek a káposzta kilójáért, a boltokban pedig 80-100 forintért kapható a zöldség. Ezzel az árszinttel elégedettek a gazdák, ilyenkor ugyanis gyakorlatilag a termőföld mellől, tárolási költség nélkül adhatják el a terményt – mondta.

Ezzel szemben november környékén már magasabb árakra számítanak; kérdés, hogy a lengyel import hogyan befolyásolja majd idén a felvásárlást. Ledó Ferenc elmondta: a legtöbben óvatosak, amikor a betárolt mennyiségről van szó, aki teheti, inkább az őszi időszakban ad túl a káposztán, hiszen elképzelhető hogy tavasszal ismét lenyomja az árakat a lengyel import. Lengyelország az Európai Unió legnagyobb káposztatermelő országa, a termőterület a magyarországinál tízszer nagyobb. Szakértők becslése szerint az idei lengyel káposztatermés meghaladhatja az 1 millió tonnát.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bajban az európai gyümölcsfeldolgozók

2020. szeptember 28. 08:17

A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Folytatódott a gyümölcsök ütemes drágulása

2020. szeptember 14. 10:47

2020. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

Gyakori gond az öntözés során a szórófejek eltömődése

2019. július 2. 07:37

Az öntözési technika fejlődése, a precíziós öntözés, egyre szigorúbb követelményeket támaszt a vízminőséggel szemben. Pontos víz- és tápoldat-adagolásnál használatos szórófejek és csepegtető testek rendkívül érzékenyek a vízminőségre, gyorsan eldugulnak, használhatatlanná válnak.

Klór: méreg vagy tápanyag?

2019. május 7. 08:41

A növénytermesztésben, különösen a zöldség- és gyümölcskultúrák esetében, gyakran említjük a klórérzékenységet, mint fontos növénytulajdonságot a trágyaanyagok megválasztásánál.

Takácsatkák elleni védekezés kertészeti kultúrákban

2018. szeptember 24. 07:21

Fontos tisztában lenni vele, hogy az atkák nem rovarok, hanem a pókszabásúakhoz tartoznak. Ne csodálkozzanak tehát, ha a sok rovarölő szer sem gyéríti a létszámukat.

Nufarmer Magazin Kertészeti Különszám (+pdf)

2019. július 26. 08:33

A kertészetekben megjelenő kórokozók és kártevők elleni sikeres fellépéshez speciális ismeretekre, valamint egyszerre hatékony és a fogyasztókra veszélytelen hatóanyagokra van szükség.